Proiect didactic
Şcoala: ,,M.
Codreanu” Iasi
Data:
Clasa: a III-a
Aria curriculară:
Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi
literatura română
Subiectul: Părţi de
vorbire
Tipul lecţiei:
evaluare
Scopul: evaluarea
cunoştinţelor referitoare la părţile de vorbire
Obiective
operaţionale:
O1: să analizeze părţile de
vorbire dintr-un text dat;
O2: să realizeze serii de
tipul: substantiv-adjectiv-verb;
O3: să alcătuiască enunţuri
cu ajutorul cuvintelor date;
O4: să scrie corect, lizibil
şi îngrijit enunţuri proprii;
Strategii didactice:
a)
Metode şi
procedee: conversaţia, exerciţiul, munca independentă;
b)
Mijloace
de învăţământ: fişe de evaluare;
c)
Forme de
organizare: frontală, individuală;
d)
Resurse:
-
umane: 16
elevi şi învăţătorul;
-
temporale:
45 minute;
-
spaţiale:
sala de clasă;
- bibliografice:
Ø
Pârâială,
Viorica; Pârâială, D-tru; Pârâială, Cristian-George, Limba şi literatura română – auxiliar pentru clasa a III-a,
citire-lectură, Iaşi, Editura Euristica, 2005;
Ø
Berechet,
Daniela; Gardin, Maria; Berechet, Florian; Gardin, Florin, Limba română-ortografie şi punctuaţie; lexic şi finetică; morfologie şi
sintaxă; poezii; teste de evaluare – clasa a III-a, Piteşti, Paralela 45,
2007;
Ø
Hobjilă, Angelica, Elemente de didactică a limbii şi literaturii române pentru ciclul
primar, Iaşi, Editura Junimea, 2006;
Secvenţele lecţiei
|
Ob. op.
|
Conţinutul instructiv-educativ al lecţiei
|
Strategii didactice
|
Evaluare
|
|||||||||||||||||
Metode şi procedee
|
Mijloace de învăţământ
|
Forme de organizare
|
|||||||||||||||||||
Moment
organizatoric
|
|
Asigur climatul adecvat desfăşurării
orei. Pregătesc materialele necesare.
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
Captarea atenţiei
|
|
Ghicitori despre părţile de vorbire
învăţate.
|
conversaţia
|
|
frontală
|
|
|||||||||||||||
Anunţarea
subiectului şi a obiectivelor
|
|
Anunţ subiectul lecţiei şi obiectivele
operaţionale în termeni accesibili elevilor.
|
Conversaţia
|
|
frontală
|
|
|||||||||||||||
Evaluarea
cunoştinţelor
|
|
Se împart fişele de evaluare. Se citesc sarcinile şi se discută împreună
cu elevii eventualele neclarităţi.
Fişă de evaluare
1. Analizaţi cuvintele subliniate din
versurile:
„Cele două ciobăniţe
Se aşază la taifas,
Câinii fac
şi ei popas,
Stând
alături, pe codiţe,
Scotocind
prin desăguţe,
Fetele s-au ospătat
Cu merinde sărăcuţe
Cu colaci de grâu curat.”
2. Realizaţi serii substantiv-adjectiv-verb, după
exemplul:
3. Construiţi
propoziţii în care cuvântul nouă
să fie :
·
adjectiv;
·
pronume;
·
numeral.
|
conversaţia
exerciţiul
|
Fişe de evaluare
Fişe de evaluare
|
frontală
individuală
|
Evaluez capacitatea
de a analiza părţile de vorbire învăţate;
Evaluez capacitatea de a realiza serii de
substantiv-adjectiv-verb;
Evaluez capacitatea
de a alcătui enunţuri în care un cuvânt dat poate fi, pe rând, adjectiv /
pronume / numeral.
|
|||||||||||||||
Realizarea
feed-back-ului
|
|
Se apreciază elevii asupra climatului în
care s-a desfăşurat proba de evaluare.
|
conversaţia
|
|
frontală
|
|