vineri, 17 ianuarie 2014

PROIECT DIDACTIC PENTRU CLASA A IV-A

PROIECT DIDACTIC




Data: 9.01.2014
Propunător: Filip Laura (cas. Todiriţă)
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Textul nonliterar
Subiectul lecție: Articolul
Tipul de lecție: Consolidare
Scopul lecției: consolidarea cunoștințelor privind textul noliterar, articolul
Obiective operaționale:

 O1: să răspundă corect la întrebările adresate pe baza revistei;
O2: să definească textul nonliterar;
O3: să definească articolul;
O4: să raspundă corect la întrebările adresate be baza articolului din manual;
O5: să completeze Diagrama Venn de pe fişa de lucru;
O6:.să realizeze un articol în concordanţă cu tema data.
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul;
Mijloace de învățământ: manualul, Revista Draga mea pentru copii, fişe de lucru;
Forme de organizare a lecției: frontală, pe echipe.
Resurse:
· Temporale: 50 minute
· Umane: 30 elevi
Bibliografie:

1.      Marcela, Peneş (2006). Limba şi literatura română – manual pentru clasa a IV-a. Bucureşti, Editura Ana;
2.      Curriculum Naţional, Programe Şcolare pentru Învăţământul Primar;
3.       Hobjilă Angelica, Elemente de didactică a limbii şi literaturii române pentru ciclul primar, Iaşi, Junimea, 2006;
4.       Hobjilă Angelica. Suport de curs Didactica limbii și literaturii române pentru învățământul primar, ID.



Etapele lecţiei

Ob. Op.


Conţinutul instructiv-educativ
Strategii didactice


Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare
1. Moment organizatoric


Asigurarea condițiilor necesare pentru o bună desfățurare a lecției.
Pregătirea elevilor pentru desfășurarea lecției.






2. Verificarea temei


Rog elevii să așeze caietele la marginea băncii pentru a putea verifica tema pentru acasă





3. Captarea atenţiei


O1
Le prezint copiilor o revistă, apoi vom purta urmatoarea discuţie:
- Ce am eu in mână?
- Ce fel de revistă este aceasta?
- Ce cuprinde aceasta revistă?
- Textele pe care le vedeţi în revistă se numesc articole.

Conversaţia


explicaţia

Revista
Draga mea pentru copii


frontal
Evaluez capacitatea elevilor de a răspunde corect la întrebarile adresate pe baza revistei
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Despre articole vom discuta şi noi astăzi. Ne vom aminti ce este un text nonliterar, ce este un articol, vom citi un articol şi vom răspunde la intrebări pe baza acestuia, vom rezolva o fişa de lucru şi la sfârşit vom realiza un articol.
Scriu la tabla data şi titlul lecţiei iar ei în caiete.
- Deschideţi caietele, notaţi data şi titlul lecţiei (,,Articolul”).



Conversaţia




5. Dirijarea învăţării





O2










03










O4









O5
- Copii, haideţi să ne amintim ce este un text nonliterar? Care este scopul acestuia? Cum se deosebeşte de textul literar? Ce texte nonliterare mai cunoaşteţi? Ce este articolul?
- Textul nonliterar este un text informative care transmite cititorilor idei, oferă informaţii în legatură cu diverse situaţii etc.
- Scopul acestuia este de a informa, de a convinge, de a amuza.
- Deosebirea dintre cele doua tipuri de texte este: textul nonliterar prezintă aspecte din realitate, reale, iar textul literar prezintă acţiuni imaginare.
- Textele nonliterare cunoscute sunt: afişul, reclama, articolul, reţeta de bucătărie etc.
- Articolul este un text nonliterar, pe o anumită temă, însoţit uneori de imagini, tiparit în ziare sau reviste.

Vor deschide manualul la pagina 67.
Numesc un copil care va citi articolul ,, Oamenii lumii”. ANEXA 1
Port cu elevii o discuţie pe marginea textului:
-Care sunt personajele din acest text?
- La ce văă gândiţi cand auziţi cuvântul ,,popor”?
- Unde locuiesc eschimoşii? Dar indienii şi pigmeii?
- Cum se numesc casele lor?
- Din ce sunt alcătuite acestea?
- Care este ocupaţia de baza a acestor popoare?
- Indienii ştiu să scrie şi să citească?
- Cum comunică aceştia?

Elevii sunt împărţiţi în trei grupe şi vor completa Diagrama Venn, de pe fişa de lucru. 








Conversaţia


Exerciţiul















Conversaţia


exerciţiul

























Manualul
















Fişa de lucru




Evaluez capacitatea elevilor de a defini textul nonliterar







Evaluez capacitatea elevilor de a defini articolul

Evaluez capacitatea elevilor de a răspunde corect la întrebarile adresate pe baza articolului

Evaluez capacitatea elevilor de a completa corect Diagrama Venn de pe fişa de lucru


6. Opţinerea performanţei






O6
Elevii sunt împărţiţi în patru echipe.  Fiecare echipă are de realizat câte un articol de 8 – 10 rânduri astfel:
- prima şi a doua echipă vor realiza cate un articol despre jucaria lor preferată;
- a treia şi a patra echipa vor realiza câte un articol despre animalul lor preferat.
Ei îşi aleg câte un lider care prezintă articolul realizat.
La final fiecare echipa votează articolul care le-a placut cel mai mult, exclusându-l pe al lor.
Cel mai votat articol va fi publicat in revista clasei.






Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul








Pe echipe



Evaluez capacitatea elevilor de a realiza un articol în concordanţă cu tema dată
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului

-Ce am repetat noi astazi?
- Mai spuneţi o data textele nonliterare pe care le-am învaţat.
- Ce este articolul?  
Conversația

Frontală

8. Incheierea activităţii

Conversația

Frontală





ANEXA 1

Oamenii lumii


          Între popoarele lumii există o mulţime de deosebiri, de la culoarea pielii, statură până la stilul de viaţă, tradiţii şi obieceiuri.
          Eschimoşii sau inuiţii sunt locuitori ai zonei polare. Casele lor erau rotunde, făcute din blocuri de gheaţă numite iglu- uri şi îi protejează de frigul naprasnic
(-45 ˚ C). Se deplasează în sănii trase de câini (husky).
          Indienii din America erau împărţiţi în triburi. Locuiau pe tot teritoriul Americii: - cei din nord trăiau ca eschimoşii;
               -cei din păduri cultivau pământul;
               -cei din preerii şi zonele de deal vânau bizoni de la care mâncau carnea şi din piele confecţionau haine frumoase şi construiau corturi numite tipi.
          Nu ştiau să scrie şi să citească şi comunicau prin semne trase cu vopsea şi prin semnele de fum.
          Pigmeii trăiesc în pădurile virgine din Africa. Ei sunt cei mai scunzi oameni de pe planetă. (1,20-1,50m) Sunt vânători curajoşi. Casele pigmeilor sunt mici colibe construite din ramuri elastice legate unele de altele cu liane. Acoperişul e făcut din frunze mari de bananier. Paturile sunt simple culcuşuri din ferigi.






Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu