vineri, 17 ianuarie 2014

PROIECT DIDACTIC PENTRU CLASA A III-A

Proiect didactic

Şcoala: ,,M. Codreanu” Iasi
Data:
Clasa: a III-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Părţi de vorbire
Tipul lecţiei: evaluare
Scopul: evaluarea cunoştinţelor referitoare la părţile de vorbire
Obiective operaţionale:
                   O1: să analizeze părţile de vorbire dintr-un text dat;
                   O2: să realizeze serii de tipul: substantiv-adjectiv-verb;
                   O3: să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor date;
                   O4: să scrie corect, lizibil şi îngrijit enunţuri proprii;

Strategii didactice:
a)     Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, munca independentă;
b)    Mijloace de învăţământ: fişe de evaluare;
c)     Forme de organizare: frontală, individuală;
d)    Resurse:
-         umane: 16 elevi şi învăţătorul;
-         temporale: 45 minute;
-         spaţiale: sala de clasă;
                    -    bibliografice:
Ø Pârâială, Viorica; Pârâială, D-tru; Pârâială, Cristian-George, Limba şi literatura română – auxiliar pentru clasa a III-a, citire-lectură, Iaşi, Editura Euristica, 2005;
Ø Berechet, Daniela; Gardin, Maria; Berechet, Florian; Gardin, Florin, Limba română-ortografie şi punctuaţie; lexic şi finetică; morfologie şi sintaxă; poezii; teste de evaluare – clasa a III-a, Piteşti, Paralela 45, 2007;
Ø  Hobjilă, Angelica, Elemente de didactică a limbii şi literaturii române pentru ciclul primar, Iaşi, Editura Junimea, 2006;



Secvenţele lecţiei

Ob. op.

Conţinutul instructiv-educativ al lecţiei
Strategii didactice

Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Forme de organizare

Moment organizatoric




     Asigur climatul adecvat desfăşurării orei. Pregătesc materialele necesare.





Captarea atenţiei


   Ghicitori despre părţile de vorbire învăţate.
conversaţia

frontală


Anunţarea subiectului şi a obiectivelor


     Anunţ subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale în termeni accesibili elevilor.

Conversaţia


frontală


Evaluarea cunoştinţelor


     Se împart fişele de evaluare.  Se citesc sarcinile şi se discută împreună cu elevii eventualele neclarităţi.

Fişă de evaluare

   1. Analizaţi cuvintele subliniate din versurile:

 „Cele două ciobăniţe
    Se aşază la taifas,
   Câinii fac şi ei popas,
   Stând alături, pe codiţe,
   Scotocind prin desăguţe,
   Fetele s-au ospătat
   Cu merinde sărăcuţe
   Cu colaci de grâu curat.”
                          



2. Realizaţi serii substantiv-adjectiv-verb, după exemplul:
 
substantiv
Adjectiv
verb
adâncime
Adânc
a adânci










3. Construiţi propoziţii în care cuvântul nouă să fie :
·        adjectiv;
·        pronume;
·        numeral.


conversaţia






exerciţiul

Fişe de evaluare







Fişe de evaluare

frontală








individuală








Evaluez capacitatea de a analiza părţile de vorbire învăţate;





Evaluez capacitatea de a realiza serii de substantiv-adjectiv-verb;


Evaluez capacitatea de a alcătui enunţuri în care un cuvânt dat poate fi, pe rând, adjectiv / pronume / numeral.

Realizarea feed-back-ului


     Se apreciază elevii asupra climatului în care s-a desfăşurat proba de evaluare.

conversaţia


frontală



Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu